QUADRO Goes Garden. Z myślą o Twoim zamiłowaniu do ogrodnictwa

By Andrea Kret, 12 October, 2021
Dziecko zrywa pomidora
© sushytska – adobe.stock.com

Od kilku miesięcy pracujemy nad ciekawymi projektami w ramach programu „Quadro Goes Green”, którego tematyka skupia się wokół pracy w ogrodzie. Jak wpadliśmy na ten pomysł? W rzeczywistości QUADRO i ogrodnicy mają ze sobą wiele wspólnego – ten artykuł powinien co nieco wyjaśnić.

Wszystkie oczy są skierowane w stronę zrównoważonego rozwoju. My – ludzie – zauważyliśmy, że nasze zasoby nie są niewyczerpane, i wreszcie podchwytujemy myśl, którą sformułował Hans Carl von Carlowitz już trzysta lat temu, a mianowicie: w lesie wolno wyciąć tylko tyle drzew, ile odrośnie w najbliższej przyszłości. Hans Carl von Carlowitz nazwał takie podejście zrównoważonym rozwojem. W ten sposób chciał zadbać o stabilność w ekosystemie. W międzyczasie również Organizacja Narodów Zjednoczonych sformułowała 17 celów zrównoważonego rozwoju, które dotyczą przyszłości naszej planety.

W ramach nowego ruchu na rzecz zrównoważonego rozwoju wyłonił się kolejny trend, który tak naprawdę nie jest zupełnie nową koncepcją: urban gardening, czyli uprawa warzyw na obszarach miejskich na własny użytek. Dawniej każdy dom posiadał dużą działkę z własnym ogródkiem. Ze względu na brak miejsca ogrody zaczęły robić się coraz mniejsze, aż w końcu własny ogródek stał się rzeczą niemożliwą. Jednak o potrzebie posiadania własnego ogrodu użytkowego świadczą liczne ogródki działkowe, które nadal występują w tkance miejskiej. Ci, którzy nie mają nawet małego ogrodu użytkowego, ale mimo to chcieliby uprawiać własne warzywa, zaczęli szukać pomysłów. Z czasem powstały ogródki miejskie: rośliny doniczkowe zwisające z fasad budynków, zielone dachy, balkony zmienione w zielone oazy.

Obraz
Pionowy ogród

W trendzie „back to the basics” również rodzina odgrywa coraz to większą rolę: rodzina, która chce być samowystarczalna. I tutaj do gry wkracza oczywiście QUADRO. Być może zapytacie – co wspólnego ma QUADRO ze zrównoważonym rozwojem? Odpowiedź brzmi: wszystko!

Oto krótki przegląd informacji potwierdzających ekologiczny i zrównoważony charakter QUADRO:

  1. W QUADRO nie stosuje się planowanego starzenia się produktów (więcej informacji tutaj).
  2. Nasze produkty są na tyle wytrzymałe, że może korzystać z nich nie jedno pokolenie, a kilka. Modułowa konstrukcja QUADRO umożliwia nieustanne modyfikowanie i budowanie modeli od nowa. Dzięki temu dzieci bawią się zestawami QUADRO przez wiele lat.
  3. Zwykle kupujesz dla swoich dzieci coraz to nowe zabawki. Z QUADRO nie ma takiej potrzeby, ponieważ moduły można rozbudowywać. QUADRO towarzyszy dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 8 lat, a nawet starszym. Dzięki temu nie musisz ciągle kupować nowych zabawek.
  4. QUADRO – inaczej niż wiele innych produktów – można stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dzięki wykorzystaniu materiałów o wysokim stopniu zagęszczenia modele QUADRO nie pochłaniają wody ani zapachów. Przed zimą wystarczy umyć model QUADRO wodą z dodatkiem niewielkiej ilości środka myjącego i wstawić go do pokoju dziecięcego – bez plam na dywanie i nieprzyjemnego zapachu.
  5. Materiały, z których wykonane są moduły QUADRO, pochodzą z obszaru opakowań artykułów żywnościowych. Dzięki temu nie tylko wytrzymują bardzo niskie albo bardzo wysokie temperatury, lecz także nie są szkodliwe dla dzieci (klasa recyklingu 5 i 2), a także są niezniszczalne i solidne. W ten sposób modele QUADRO mogą być używane przez wiele pokoleń.
  6. Zabawki QUADRO są bardziej zrównoważone niż zabawki drewniane, do których drewno pozyskano w drodze karczowania i które musiały zostać poddane działaniu środków konserwujących, aby zapewnić ich odporność na różne warunki pogodowe. W przypadku QUADRO nie trzeba stosować żadnych dodatkowych środków zabezpieczających przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi – modele stosowane na zewnątrz nie rdzewieją ani nie pleśnieją.
Obraz
Globus leżący w trawie
© fotodesign – adobe.stock.com

Nadal nie masz pojęcia, dlaczego czytasz na naszym blogu ten artykuł poświęcony tematyce zrównoważonego rozwoju i urban gardening? I wiesz co? Chcemy potrzymać Cię jeszcze trochę w niepewności. Już wkrótce przekonasz się, na ile skutecznie realizujemy w QUADRO koncepcję zrównoważonego rozwoju i jak bardzo zależy nam na czymś więcej niż na samej innowacyjności – zobaczysz na własne oczy to, o czym piszemy w naszych artykułach i co wdrażamy w naszych produktach. Teraz zdradzimy Ci tylko jedną ciekawostkę: będzie zielono, bardzo zielono. I atrakcyjnie. I edukacyjnie dla najmłodszych. I … no cóż, jeszcze chwilę musisz poczekać. Już niedługo zdradzimy więcej. Sami nie możemy się doczekać.

Czy wiesz, że …

… pokrycie zielenią dachów i ścian zmniejsza temperaturę w budynkach? Nawet o 11 stopni. Co prawda efekt ten jest bardziej wyraźny w bardzo gorących miastach niż w tych, w których panują umiarkowane temperatury. Ochłodzenie jest odczuwalne również w otoczeniu, ponieważ zielona powierzchnia nie nagrzewa się tak bardzo i tym samym emituje mniej ciepła. Oprócz tego rośliny odprowadzają wodę do swojego otoczenia, co również obniża temperaturę powietrza.[1]

 

Czy ten artykuł zainteresował Cię tematyką ogrodnictwa i zielonego otoczenia? Jeśli tak, zerknij na nasz obszerny tekst poświęcony „Urban Gardening”.

Catherine Brahic. ‘Green roofs’ could cool warming cities. NewScientist, 28.09.2007

Komentarze

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.