Najpierw złącze – potem cała reszta!

By Andrea Kret, 17 September, 2021
Chłopiec konstruujący QUADRO

Małe i niepozorne, a posiadające tak różnorodne zastosowania: mowa tutaj o złączach. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego potrzeba tak dużo złączy, czym różni się 4-drożne złącze powierzchniowe od złącza flexi i dlaczego w niektórych złączach przestrzennych nie ma otworów na śruby.

Złącze powierzchniowe – złącze przestrzenne

Najpierw wyjaśnimy podstawową różnicę pomiędzy złączem powierzchniowym a przestrzennym. Pierwszą wskazówkę daje nazwa: za pomocą złącza powierzchniowego buduje się powierzchnię, natomiast złącze przestrzenne służy do budowania konstrukcji trójwymiarowych. (Dlatego w numerze zamówienia złącza przestrzennego znajdują się trzy zera, a w przypadku złącza powierzchniowego tylko dwa zera – na przykład 00041 i 00141). 3-drożne złącze powierzchniowe ma kształt litery T, a jego odpowiednik przestrzenny nadaje się do budowania narożników. Ciekawostką w złączach 3- i 4-drożnych jest to, że z boku nie mają żadnych otworów na śruby. Niektórych konstruktorów QUADRO też już to zdziwiło. Zapalony budowniczy od razu podejrzewa wadę, ale nie: brak otworów jest fabryczny. Po prostu nie może być inaczej ze względu na warunki techniczne. Co to oznacza dla Twojej konstrukcji? Na szczęście nic. Po prostu obracasz złącze i pracujesz dalej. Wielokrotne łączenie czopów i rurek w żaden sposób nie wpływa na zdolność użytkową QUADRO. Czynność tę możesz powtarzać tyle razy, ile tylko chcesz – dajemy na to gwarancję!

Obraz
Złącza powierzchniowe
Złącza powierzchniowe
Obraz
3D connectors
3D connectors

5- i 6-drożne złącze przestrzenne

5-drożne złącze przestrzenne jest złączem o największych możliwościach, jakie drzemią w module QUADRO. Wyżej w hierarchii QUADRO jest już tylko złącze 6-drożne – prawdziwy unikat, którego nie znajdziesz w żadnym module. Złącze 5-drożne pozwala tworzyć naprawdę kreatywne i złożone modele, które możesz składać zgodnie z własnymi wyobrażeniami. Złącze 5-drożne i złącze 6-drożne umożliwiają łączenie elementów w każdym kierunku, dzięki czemu powstają ogromne projekty. Na przykład na placach zabaw QUADRO zamontowanych jest dużo złączy 6-drożnych. Przestrzenne złącze 6-drożne służy do budowania niezwykle stabilnych konstrukcji, które są wykorzystywane na przykład w branży eventowej.

Obraz
Złącze przestrzenne 6-drożne
Złącze przestrzenne 6-drożne

Złącze kątowe

Łączenie elementów konstrukcyjnych wyłącznie pod kątem 90° – jak w przypadku złączy przestrzennych – wieje nudą. Dlatego stworzyliśmy złącze kątowe, które zmienia wszystko: można budować na przykład spadziste konstrukcje i tym samym dachy. Jak podoba Ci się pomysł domu z garażem i spadzistym dachem (A0116)? Możesz go zrealizować, wykorzystując do tego uniwersalny zestaw QUADRO. A może coś bardziej ekskluzywnego? Co powiesz na gigantyczny jacht z wielkim dziobem (A0116)? I tutaj wszystko zaczyna się od uniwersalnego zestawu QUADRO.

Obraz
Łącznik kątowy
Łącznik kątowy

Złącze flexi

Co, jeśli potrzebujesz innego kąta niż kąt 45° oferowany przez łącznik kątowy? W takiej sytuacji radzimy sięgnąć po złącze flexi. Już sama nazwa wskazuje na jego elastyczność. Za pomocą łącznika kątowego możesz ustawić naprawdę każdy kąt, dzięki czemu zbudujesz szersze zadaszenia – na przykład w baseniku z piłeczkami.

Złącze flexi to czarodziej: w zależności od potrzeb stworzysz z niego 4-drożne złącze powierzchniowe albo przestrzenne, obracając zawias. Do tego służy trzpień, który należy wetknąć w odpowiedni zawias. Złącze flexi umożliwia również bezspoinowe połączenie dwóch rurek, dzięki czemu złącze jest niewidoczne.

Obraz
Złącze flexi
Złącze flexi

Zawiasy w złączu flexi pasują do każdego czopa i można je mocować z funkcją blokady.

Złącze otwarte

Złącze otwarte i złącze łożyska zostały zaprojektowane z myślą o mechanizmach QUADRO DRIVE i służą między innymi do budowania mebli z drzwiami i oknami albo na przykład bramy zamku z mostem zwodzonym. W przypadku tego rodzaju złączy przymocowane do nich części są ruchome. Złącze otwarte można też wykorzystać do budowy układu kierowniczego z elementów QUADRO. Tutaj złącze otwarte nasadza się na zwykły czop i zabezpiecza blokadą.

Obraz
Złącze otwarte
Złącze otwarte

Złącze łożyska

Złącze łożyska znajduje zastosowanie przy budowaniu drzwi i mostów zwodzonych, ale przede wszystkim w jednostce osiowej stanowiącej niezbędny element mechanizmu QUADRO DRIVE, w którym rurka o długości 75 cm – prowadzona przez dwa złącza łożyska – może się swobodnie współobracać.

Obraz
Złącze łożyska
Złącze łożyska

Podwójne złącze rurowe

Pomimo niepozornego wyglądu podwójne złącze rurowe jeszcze raz zrewolucjonizowało świat QUADRO. Dzięki niemu można budować teraz rampy. A dzieci je po prostu uwielbiają. Widać to na przykładzie zestawu QUADRO Adventure, który cieszy się dużą popularnością – i oczywiście ma rampę!

Obraz
Double tube connector
Double tube connector

Podwójne złącze rurowe ma wyjątkową cechę: otwory na śruby nie są umiejscowione symetrycznie – dzięki temu można budować rampy pod różnymi kątami, a tym samym konstruować rampy o różnej długości i wysokości. Można zbudować dosłownie wszystko: od rampy z jedną platformą dla najmłodszych po zaawansowaną rampę z czterema platformami dla trochę starszych dzieci. W przypadku tej drugiej rampy potrzebujesz konstrukcji wspornikowej, żeby rampa się nie załamywała.

Obraz
Double tube connector
Double tube connector

Jak to zrobić z użyciem podwójnego złącza rurowego? Można po prostu wetknąć w siebie dwie rurki, co ma same korzyści. Jedna rurka tworzy poziomą platformę, a druga lekko wygiętą rampę. Obowiązuje tutaj ogólna zasada: rampa musi być dwa razy dłuższa od wysokości, na jakiej się zaczyna. Czyli przy wysokości 35 centymetrów potrzebna jest rampa o długości 70 centymetrów.

Chcesz zbudować naprawdę wystrzałową rampę? Wybierz na przykład model „Duża wieża z megarampą” (A0140), który możesz zbudować z QUADRO Evolution.

Zacisk do rurki

Zacisk do rurki wygląda podobnie do podwójnego złącza rurowego, ale jest otwarty po obu stronach. W ten sposób możesz ponownie zamknąć otwarte drzwi – to bardzo praktyczne rozwiązanie. Umożliwia to efekt zatrzaśnięcia: drzwi trzymają się na zaciskach, a zaciski są przykręcone śrubami do konstrukcji z drugiej strony (patrz filmik z 24 maja 2018 r. dostępny pod adresem: https://quadroworld.tumblr.com/).

Zacisk do rurki jest idealnym rozwiązaniem, kiedy potrzebujesz zamocowania, które możesz ponownie poluzować przy użyciu niewielkiej siły – bez konieczności odkręcania śruby. Za pomocą takich zacisków można układać na sobie różne elementy konstrukcyjne – jak w przytoczonym przykładzie basenu z piłeczkami: tam po prostu naciągnięto namiot nad basenem. Namiot daje cień w słoneczne dni albo może służyć jako eleganckie zadaszenie basenu z piłeczkami w domu, zapewniając większe bezpieczeństwo podczas zabawy. W międzyczasie daszek został przymocowany na stałe śrubami. Jednak zalety pozostały.

Obraz
Zacisk do rurki
Zacisk do rurki

Adapter

Adapter jest mały i wygląda uroczo, ale kryje w sobie naprawdę dużo możliwości. Pierwotnie był przewidziany dla rolek jezdnych i dlatego można go znaleźć w zestawie QUADRO Evolution i zestawach mobilnych. W modelu „Projekt zabawkowego samolotu” (A0141) potrzebne są rolki jezdne, które mają wyznaczać kierunek przesuwu. Gdyby model zawierał tylko duże koła zamontowane z przodu, samolot przesuwałby się tylko prosto – trochę słaba zabawa.

Jednak to złącze potrafi dużo więcej: za jego pomocą można na przykład zamykać otwarte czopy. Co do zasady nigdy nie wolno zostawiać złączy otwartych – zawsze należy je zamknąć, aby uniknąć ryzyka obrażeń. Zamknięty czop albo zamkniętą rurkę można wykorzystać jako nogę stołu. Albo jako wspornik dystansowy do regału, jeśli nie ma on przylegać bezpośrednio do ściany. Z kolei w piętrowym łóżku można zamknąć nim stopnie drabinki i przymocować je w ten sposób do całej konstrukcji. Za pomocą adaptera możesz przymocować swoją konstrukcję do ściany albo przykręcić ją do podłogi – adapter jest wyposażony w otwory na śruby. Sieć sklepów budowlanych Hornbach stworzyła na przykład zawieszki do regałów sklepowych. Przykręcono adapter, a na koniec jeszcze połączono czop z adapterem i wszystko skręcono.

Obraz
Plansza przymocowana za pomocą adaptera
Plansza przymocowana za pomocą adaptera
Obraz
Adapter
Adapter

Jak widzisz, ten element konstrukcyjny pozwala zrealizować wyszukane pomysły i jest idealnym narzędziem pracy każdego konstruktora.

Teraz jesteś prawdziwym specjalistą w tej dziedzinie – zatem zabieraj się do pracy. Tylko nie zapomnij o złączu!

Komentarze

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.